Ako prekonať neúspech + 6 biznis failov, ktoré mi nevyšli

Autor: Stanislav Ličko | 11.9.2019 o 8:28 | (upravené 11.9.2019 o 10:28) Karma článku: 2,53 | Prečítané:  987x

V dnešnom článku odhalím šesť biznisov, ktorým som venoval tisíce hodín a aj tak mi nevyšli a ja som prišiel o peniaze. Dnes by som chcel pozdieľať myšlienky z oblasti neúspechu.  

Nie je nič zlé na tom robiť v živote chyby. Nie je nič zlé na tom neuspieť...

Niekedy potrebujeme s pokorou priznať, že tentokrát nám to nevyšlo. Zároveň si povedať, že urobil som to najlepšie čo bolo v mojich silách. Napriek tomu, to proste nevyšlo a je to v poriadku.

Aký máš prístup k situáciám, keď ti niečo nevyjde?

Čo vlastne urobíš, keď:

  • prídeš o peniaze,
  • vyhodia ťa z práce, 
  • odmietne ťa žena tvojich snov,
  • tvoj vysnívaný projekt alebo podnikanie skrachuje,
  • nevyjde ti biznis,
  • čo sa stane, keď päťkrát za sebou zažiješ neúspech?

Čo spravíš vtedy?

Povieš si: "Kašlem na to, ja si už žiadnu ženu nikdy nenájdem, nezarobím už nikdy peniaze", alebo si povieš: "Fajn, toto mi teraz nevyšlo a nabudúce to urobím inak."

Poučíš sa z toho?

Pretože iba blázon robí stále tie isté veci a očakáva iné výsledky...

Všetci sme zažili nejakým spôsobom neúspech a k tejto téme ma inšpiroval Arnold Schwarzenegger ktorý stále na sebe pracuje, aj vo vysokom veku.

Pred nedávnom, zverejnil úžasné video...

Arnold je človek, ktorý neuspel mnohokrát, ale mnohokrát sa dokázal postaviť na nohy opäť. Mnohokrát mu nevyšla jeho politická kariéra, množstvo jeho filmov boli prepadáky a mnohokrát neuspel aj v súťažiach v kulturistike a predsa sa mu potom podarili úžasné veci. Stal sa držiteľom titulu Mr. Olympia vo veľmi mladom veku. Stal sa guvernérom v Kalifornii. Natočil množstvo úžasných filmov, ktoré videlo milióny ľudí.

Arnold je tiež iba človek. Obdivujem ho za jeho nezlomnosť a za to ako sa v živote nevzdával. Za to ako prišiel do Ameriky ako úplne neznámy človek a urobil zo seba človeka, ktorého pozná dnes takmer celý svet.

Kam kráčaš vo svojom živote a ako využiješ svoj čas?

Veľmi ma zaujala jedna myšlienka, ktorú som počul nie len od neho, ale aj od mnohých ďalších úspešných ľudí.

"Ak nemáš vo svojom živote smer, ktorým chceš ísť, cieľ kam sa chceš dostať, tak budeš len plávať životom a stane sa to, že vyplníš sny niekoho iného."

Ak nevieš kam ideš, ako sa tam chceš dosať?

Všetci máme len dvadsaťštyri hodín, je tak?

Otázka znie: "Ako s nimi naložíš?"

Ak si osem hodín v práci a z toho dve hodiny stráviš cestovaním, to je desať hodín, ostáva ti štrnásť hodín. Z toho musíš niekoľko hodín spať. Niekto spí šesť, niekto sedem, niekto osem hodín.

Ak spíš viac ako osem hodín, tak sa nauč spať efektívnejšie, prípadne skús spávať sedem hodín, pretože skutočne existujú spôsoby, ako sa telo zregeneruje za kratší čas.

Tu je pár tipov ako zlepšiť spánok:

  • začni spať v úplnej tme. Žiadne svetielka, hodiny, LCD obrazovky, telky a iné. Vytvor si úplnú tmu. Zatiahni úplne žalúzie. Je to dôležité pre tvorbu hormónu melatonínu, ktorý sa tvorí vďaka tme.
  • Odstráň všetky elektromagnetické žiariče podľa možností v okruhu 5m od tvojej postele: WIFI router, mobilné telefóny, tablety a iné.
  • Neprejedaj sa pred spaním, žiadny alkohol a sacharidové jedlá.

V práci spolu s cestovaním stráviš desať hodín, osem hodín spíš a stále ti ostáva šesť hodín.

Ako ich využiješ?

Presne tak, ako ich využiješ bude vypadať tvoj život...

Samozrejme môžeš dať okamžite teraz výpoveď a získať tak ďalších desať hodín a venovať sa počas týchto desiatich hodín svojmu projektu, podnikaniu, ktoré ti zarobí viac peňazí ako tvoja práca.

Avšak, v dnešnej dobe väčšina ľudí potrebuje pravidelný mesačný príjem, aby mohli fungovať v bežnom živote. Podnikanie často rozbiehali popri práci (presne môj prípad).

Vráťme sa k variante, že si pracujúci človek, ktorý strávi desať hodín v práci a spí osem hodín. Ostáva mu šesť hodín.

Potrebuješ sa venovať deťom, rodine, oddychu, koníčkom atď.

Fajn, to je všetko potrebné. Dôležité je ako si to rozdelíš.

Plánuješ si svoj deň? Pretože tu mnoho ľudí zlyháva.

Je to umenie narábania so svojím časom. Každý ho tu máme určité obmedzené množstvo a nikto nevie koľko času mu ostáva.

Moja skúsenosť je taká, že pokiaľ si veci neplánujem vopred, čo sa týka zadelenia pracovného času, tak v daný deň tie veci, ktoré som si nenaplánoval väčšinou neurobím. Ak neplánujem, som menej produktívny, ako keď plánujem.

Funguje mi princíp: Najprv zjedz žabu od Briana Tracyho. Ak mám cez deň 10 dôležitých úloh. Vyberiem jednu alebo dve, ktoré sú najdôležitejšie. Tieto úlohy musím urobiť, nech sa deje čokoľvek. Vyberiem dve úlohy, ktoré sú dôležité preto aby som sa posunul v živote smerom, ktorým chcem ísť. Proste ich musím urobiť, ostatných osem môžem urobiť neskôr alebo ich delegovať. Je to o zadeľovaní priorít.

Keď som písal knihu, tak táto úloha bola dve hodiny denne sa venovať písaniu knihy, nech sa deje čokoľvek. Proste som vstal ráno o piatej a do siedmej som sa venoval knihe. Mohol som v tichosti a v kľude pracovať, pretože doma všetci spali. Nikto ma nenútil vstať a písať knihu. Rozhodol som sa preto.

Keby som vstal o siedmej a nadával by som na to, že nemám čas na písanie knihy, staviam sa do role obete. Mohol som sa vyhovárať, že nemám čas a pod.

Musel som však prevziať zodpovednosť za to ako sa mi v živote darí.

Nikdy neboli tak priaznivé podmienky na rozbehnutie svojho podnikania, ako sú dnes...

Nikdy sme nemali toľko voľného času ako máme dnes. Nikdy sme nemali také možnosti, ako je internet. Doslova za pár sekúnd sa môže o tvojom projekte, alebo biznise dozvedieť celý svet.

Viem že to nie je pre každého. Niekto sa narodil s tými danosťami, s tými darmi, že je úžasný zamestnanec v nejakom odbore a je to v poriadku.

Dôležité je aby si mal tú prácu, ktorá ťa baví, ktorá ťa napĺňa a napĺňa.

Ak chceš rozbehnúť niečo vlastné, vďaka internetu si dnes môžeš veľmi uľahčiť množstvo vecí. Môžeš písať články, môžeš nahrávať videá, alebo podcasty tak ako to robím ja. Môžeš sa venovať téme, ktorá ti je blízka. Téme v ktorej sa vyznáš, si v nej dobrý a tam vonku existujú tisíce, možno milióny ľudí, ktorí ti radi zaplatia za to, čo tebe ide úplne s ľahkosťou.

Neúspech nie je neúspech. Neúspech je skúsenosť.

Mnoho ľudí si myslí, že ja to mám nejak inak. Mnoho ľudí si myslí, že mne všetko ide hladko. Že všetko som vynašiel na prvýkrát, že som išiel do lesa, tam som si zameditoval a zrazu som založil  internetové projekty, ktorými sa teraz živým.

Prd makový!

Vôbec to tak nebolo.

Aj ja mám za sebou množstvo neúspechov a projektov ktoré nevyšli.

1. Biznis Fail - Pozitívne spravodajstvo v ČR

Ešte keď som študoval na vysokej škole v Brne (cca v roku 2012), tak sme založili s kamarátom internetový projekt, na ktorom sme zverejňovali pozitívne spravodajstvo. Boli to pozitívne informácie zo sveta. Našli sme si anglické stránky, ktoré zverejňovali tieto správy, preložili ich do češtiny a zverejňovali na webe. Na tomto webe sme chceli predávať reklamný priestor. Venovali sme tomu stovky hodín a nakoniec z projektu neprichádzali žiadne peniaze a žralo nám to množstvo energie, tak sme to ukončili.

2. Biznis Fail - E-shop s elektronickými cigaretami.

Keď to nevyšlo, založili elektronický obchod s elektronickými cigaretami. Chvíľu to celkom dobre fungovalo, po čase sa zmenila legislatíva a taktiež, bol to v tom období skôr taký módny trend . Postupom času e-shop prestal fungovať, čiže opäť sme prišli o peniaze, o čas ktorý sme tomu venovali.

3. Biznis Fail - Vytváranie grafických šablón

V tom období som sa ešte živil tiež ako programátor webových stránok. Popritom som vytváral grafické šablóny webových stránok. Chcel som ich predávať na anglických weboch. Videl som, že sa to dá, že je to možné, tak som vytvoril vlastnú šablónu. Venoval som tomu približne dvesto hodín. Naozaj som ju vyšperkoval, urobil som to najlepšie, ako som vedel v tom období, no potom som ju s nadšením zverejnil. Nestalo sa absolútne nič, nemal som ani jeden jediný predaj. Zase to nevyšlo...

4. Biznis Fail - Multi level marketing

Kamarát mi ponúkol "príležitosť, ktorá zaručene funguje". Zapojil som sa do multi level marketingu, - priamy predaj ľuďom, kde som sa snažil získať ľudí do mojej predajnej siete. Predávali sme doplnky výživy. Investoval som opäť množstvo peňazí, množstvo času a opäť mi tento projekt nevyšiel.

5. Biznis Fail - Umyvárka aut

S iným kamarátom sme vo Zvolene založili prevádzku na čistenie áut. Už keď mi volal som cítil, že to nie je ono, ale nechal som sa ukecať. Prekvapivo to nevyšlo. Opäť veľa peňazí, veľa času a nič. Išlo to do straty tak sme prevádzku zatvorili.

6. Biznis Fail - Online svadobé oznámenia.

Ďalšie stovky hodín som venoval online projektu, kde si ľudia mohli zdarma vytvárať svadobné oznámenia a rozposielať ich svojim známym. Do tohto projektu som v podstate nešiel naplno, lebo som na to už nemal financie, ale opäť to bolo niečo čo nevyšlo a zožralo mi to obrovské množstvo času a energie.

Ďalej je tu určite ešte množstvo ďalších a ďalších menších projektov, ktoré mi nevyšli, ale už som im nevenoval pozornosť.

Takže vidíš to.

Ja mám za sebou množstvo vecí, vďaka ktorým som si mohol povedať:

“Vzdávam to, už ďalej nejdem podnikať. Idem sa zamestnať a kašlem na to. Nie je mi to súdené.”

Neurobil som to a verím tomu, že naše podvedomie nás tlačí do projektov, ktoré sú nášmu srdcu blízke. Verím tomu, že nás to tlačí tam, kde je naše skutočné miesto.

Verím tomu, že to nebola náhoda, že mi tieto projekty nevyšli. Tieto projekty ma tlačili do toho, čomu sa venujem dnes. Píšem články, píšem knihy, vytváram rôzne online projekty, nahrávam podcasty, točím videá a dnes už viem, že toto je moja úloha v tomto období, na tomto svete.

Verím, že mojou úlohou je momentálne pomáhať ľuďom uzdravovať medziľudské a partnerské vzťahy.

Delím sa so svetom o svoje myšlienky, vytváram rôzne produkty, knihy, online kurzy, prednášky. Ide mi to s ľahkosťou a neuveriteľne ma to baví.

Keby som sa stále ľutoval a zameriaval sa na projekty, ktoré mi nevyšli, nemal by som už energiu venovať sa tomu, čo mi ide prirodzene.

Chcem ťa preto inšpirovať, že stojí to za to vydržať. Stojí to za to zrieknuť sa pohodlia, luxusu a proste vstať o piatej ráno a ísť makať na svojich snoch.

Teraz si mohol vidieť šesť mojich projektov, ktorým som venoval stovky a možno aj tisíce hodín práce a nemám z toho dnes absolútne nič, ani euro.

Dokonca som v mínuse, ale vďaka týmto skúsenostiam som dnes tam, kde som. Vďaka tomu som vlastne založil aj môj dnešný projekt Nový muž. Vďaka tomu dnes píšem knihy a tvorím online vzdelávací systém pre ľudí, ktorí chcú na sebe pracovať.

Vnímam to tak, že najprv som musel zistiť to, kým nie som a až potom som mohol objaviť to, kto skutočne som, čo chcem a kam idem.

Je dôležité pracovať na veciach, ktoré sú ti srdcu blízke a verím tomu, že aj ty si mal vo svojom živote množstvo nápadov a nie všetky sa ti podarilo zrealizovať.

Taktiež verím tomu, že každý človek raz v živote spadne na dno. Dôležité je však postaviť sa, prestať fňukať, prestať sa ľutovať, poučiť sa z vlastných chýb, vyhrnúť si rukávy a začať makať, začať to robiť inak ako doteraz.

Ak momentálne nepoznáš svoj cieľ, svoje dary, svoju vášeň, začni ju hľadať vo svojom živote. Veľa som o tom hovoril v podcaste č.4 Celý jeden diel je o životnom poslaní, takže ak ťa to viac zaujíma, ako ho nájsť, tak si určite vypočuj tento diel vysielania.

Každý človek má svoju vlastnú realitu. Vieš ako som na to prišiel? Choď so svojim kamarátom po ulici a zahrajte sa hru. Každý si budete päť minút všímať, alebo sledovať čo uvidíte a len si to zapamätáte. Po piatich minútach si povedzte, čo ste videli. Uvidíš, každý povie niečo iné.

V našom živote "vidíme" to, na čo kladieme pozornosť. Všetci kladieme pozornosť na niečo iné.

Chceš byť stále neúspešný? Chceš byť negatívny? Fajn, rozprávaj všade o svojich neúspechoch, zameriavaj sa v živote na to, čo je zlé, čo ti nevyšlo a na negatívne veci v tvojom živote, pozeraj a čítaj večerné správy, kde sú samé nehody, intrigy, ohováranie, smrť. Stretávaj s inými neúspešnými ľuďmi a utvrdzuj sa v tom, že tvoj život je jedno veľké nešťastie. Utvrdzuj sa v tom, že svet je zlé miesto.

Alebo chceš byť úspešný? Chceš sa stať úspešným človekom? Fajn, nájdi si v prvom rade ľudí, ktorí sú úspešní, stráv s nimi nejaký čas a zistíš, že títo ľudia majú iné návyky, ako väčšina ľudí tam vonku.

Zistíš že nevylihujú pred telkou, nemárnia čas nad vecami, ktoré nemôžu zmeniť, nenadávajú na politikov, ale dennodenne makajú na sebe, robia každý deň malé kroky, aby dosiahli svoje sny a ciele.

Nepoznáš takýchto ľudí? Nemáš ich vo svojom okolí? Fajn. Ja som tiež takých ľudí nepoznal, ešte prednedávnom. Ak ich nemáš vo svojom okolí, začni počúvať ich nahrávky, začni pozerať ich videá na Youtube, alebo sleduj ich prácu. Čítaj ich články, kúp si ich knihy alebo iné produkty, buď s nimi takto na diaľku. Nechaj sa od nich mentorovať prostredníctvom audiokníh.

Úspech vnímam tak, že nie je to nič iné ako vytýčiť si cieľ, ktorý je blízky môjmu srdcu a dennodenne si za tým ísť. Aj keď sa ti nechce, aj keď sa vyhováraš, že nemáš čas. Aj keď je tu veľká konkurencia, aj keď si myslíš že dnes nie sú vhodné podmienky.

Prd makový!

Nikdy nebudú lepšie podmienky ako sú dnes

Neúspechom sa jednoducho v živote nevyhneš, je len na tebe aký postoj k tomu zaujmeš.

Prečo tak neradi robíme chyby a bojíme sa neúspechu? Vnímam to tak, že jeden z dôvodov je školský vzdelávací systém. Spôsob akým funguje škola a to ako nás vychovávali.

Škola nás učí to, že robiť chyby je niečo zlé a neprístupné a budeme za to potrestaní. Škola nás motivuje k tomu, aby sme boli uniformovaní, poslušní zamestnanci a poslúchali rozkazy.

Nechcem tu zachádzať do detailov, prečo je dnešný školský systém zastaralý a pripravuje ľudí na život, ktorý neexistuje. Chcem len povedať to, že aby si si to uvedomil, že všetko to začína v škole.

Pretože ak sa viac ako 10 rokov tlačí do nášho podvedomia nejaký systém, vyžaduje to potom nejaké úsilie, začať myslieť inak.

Chcem aby si sa od dnešného dňa pozeral na neúspech ako na skúsenosť a poučil si sa z toho a začal robiť veci inak. Chcem aby si vo svojom živote objavil to, prečo si sa narodil, chcem aby si sa zameriaval na to, čo ti ide, čo ti ide s ľahkosťou, v čom si dobrý.

Nie ako v škole, kde sa snažia z každého vytvoriť šablónu. Kde všetci musia vedieť všetko rovnako. Všetci máme iné talenty, iné dary a viem aký je to úžasný pocit, keď tieto dary objavíš a pretavíš to na svoju prácu, na svoje živobytie.

Je to úžasné keď tvoja práca bude dávať iným ľuďom zmysel, keď ju nebudeš robiť len pre peniaze, a máš z toho ohromnú radosť a ostatní ľudia z toho majú úžitok. Je to win-win princíp a verím tomu, že táto realita je možná aj pre teba,

Je to možné, keď začneš na tom pracovať každý jeden deň. Vytýčiš si nejakú jednu úlohu, ktorú potrebuješ spraviť, aby si svoj cieľ dosiahol. Aby si sa posunul o jeden krok ďalej, tak ako ja s mojou knihou, keď som každý deň venoval minimálne hodinu, alebo dve hodiny. 

Ak máš nejaký cieľ vytrvaj. Zameraj sa na to. Choď si za tým.

Daj si výzvu, že objavíš svoje dary

Zamysli sa nad tým, čo si vždy chcel robiť? Čo ťa baví? Možno je to teraz tvoje hobby, ale chcel si už dávno s tým začať a chcel si sa s tým možno aj živiť? Netuším čo to je. Možno si chcel byť kováč, alebo rezbár, maliar, tanečník, fotograf. Netuším vôbec čo to je.

Čo ti hovorí tvoje srdce? Čo je tá srdcová téma pre teba? Pri čom stratíš pojem o čase? Čo by si robil, keby si mal na účte 10 000 000 EUR? Čo by si robil keby si nemusel chodiť do práce?

Skutočne sa nad tým zamysli.

Choď do prírody na prechádzku. Sám so sebou a skutočne pouvažuj. Čo je to tvoje? Vezmi si zošit a pero a zapisuj si odpovede na tieto otázky, ktoré som tu teraz spomínal.

Čo môžeš ešte urobiť je, vytvoriť si zoznam svojich úspechov, alebo toho čo sa ti v živote podarilo. Nejakú nástenku, alebo kľudne si to len napíš na papier.

Napíš si všetky veci, na ktoré si hrdý. Pretože to ako nás škola, programovala na neúspech a na to, že sa máme zameriavať na chyby, tak presne potrebuješ začať robiť opak. Začať sa zameriavať na to, čo sa ti v živote podarilo.

Či už je to, dokončená vysoká škola, alebo si len získal vysnívanú prácu. Akýkoľvek úspech, ktorý je pre teba dôležitý. Možno si odbehol maratón, na ktorý si tvrdo trénoval.

Napíš si na papier všetko, na čo si hrdý. Všetko čo ti vyšlo v tvojom živote a zameraj sa aj na tieto veci. Buď na seba hrdý a vždy si daj si za to kredit, uznanie, odmenu. Vždy keď sa ti niečo v živote podarí. Je to dôležitá informácia pre tvoje podvedomie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Dobré ráno

Dobré ráno: Máme polarizovanú spoločnosť, komunikácia premiéra ju prehlbuje

Ľudia sú frustrovaní, hovorí Hřích.

Haščáka dobehla Gorila, šéfa Penty obvinili z korupcie

V sídle finančnej skupiny zasahovali desiatky policajtov.


Už ste čítali?