10 tipov ako zvýšiť testosterón a prečo je estrogénová dominancia pre mužov škodlivá

Autor: Stanislav Ličko | 28.8.2019 o 11:24 | (upravené 6.9.2019 o 8:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1132x

Aj muži majú estrogén…

Hormón estrogén nemajú len ženy, ale taktiež muži. Samozrejme v ďaleko menšom množstve, ale aj u mužov hrozí, že sa estrogén stane dominantným nad testosterónom.

Aby sme mohli pochopiť, ako testosterón a estrogén spolu fungujú, poďme si najprv vysvetliť, čo všetko o týchto hormónoch vieme a aké sú ich funkcie v mužskom organizme.

Testosteréon z náš robí mužov…

Testosterón je steroidný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch a v menšom množstve tiež v nadobličkách. Dostatočné množstvo testosterónu znižuje riziko rôznych onemocnení, ovplyvňuje celkové zloženie tela (↑svalová hmota versus ↓tuk), reguluje imunitný systém, podieľa sa na sexuálnych funkciách, plodnosti a celkového libida u mužov. Nezanedbateľný vplyv ma aj na mužskú psychiku (sebavedomie, energia).

Najväčšia produkcia testosterónu je medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života. Po tridsiatke už dochádza k miernemu poklesu a okolo päťdesiatky je už deficit testosterónu výrazný. Podľa štatistík sa už 20% mužov pred päťdesiatym rokom života stretáva s nedostatkom testosterónu.

Aj estrogén je dôležitý...

Hormónu estrogénu majú muži menej ako ženy, ale aj napriek tomu je dôležitý. Estrogén u mužov vzniká v pečeni a v nadobličkách. Hrá podstatnú rolu v imunitnom systéme, pretože bojuje proti zápalom. Ďalej reguluje príjem a využitie glukózy a taktiež má úlohy pri dozrievaní spermií.

Kedy vznika estrogénová dominancia…

Dochádza k nej okrem iného s postupujúcim vekom, keď samovoľne klesá hladina testosterónu a naopak stúpa hladina estrogénu. Nie je to ovšem jediný dôvod. Veľmi často je estrogénová dominancia známkou celej rady nesprávnych životných návykov. Každý z nás je vystavený xenoestrogénom (syntetické estrogény v kozmetike, čistiacich prostriedkoch, v potravinách ako pesticídy, ďalej v plastoch – bisfenol A, atd.), ktoré sú bohužiaľ všade okolo nás. V kombinácii so zlou životosprávou, i sami muži prispievajú k estrogénovej dominancii. Ďalšie dôvody prečo dochádza k estrogénovej dominancii sú:

  • nedostatok odpočinku a spánku,
  • nedostatočný príjem vitamínov a minerálov v konzumovaných potravinách,
  • prejedanie sa, spojené s obezitou, ktorá bráni produkcii testosterónu.

Veľké množstvo telesného tuku, je totiž spúšťač pre tvorbu enzýmu aromatázy, ktorý je v konečnom dôsledku schopný zmeniť testosterón na estrogén.

>>> 10 tipov Ako zvýšiť testosterón okamžite a pokračovanie článku nájdete na tomto odkaze <<<

Ďalej ak by vás zaujímalo ako si zvýšiť testosterón úplne prirodzene pozrite si aj tento prémiový produkt Brainmax 3.0 Anabolic Dagger - Nájdete ho na tomto odkaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?