Čo znamená Syndróm neprítomného muža?

Autor: Stanislav Ličko | 18.7.2019 o 10:56 | (upravené 18.7.2019 o 15:39) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  3046x

Počul som krátky príbeh o mužovi a jeho manželke. Jedného dňa mu manželka povedala toto: „Necítim medzi nami žiadne spojenie.“

Keď to povedala, tak sa na ňu pozrel a zistil, že stoja oproti seba v rovnakej miestnosti a hovoria spolu. Nahnevalo ho to a opýtal sa:

„O čom to hovoríš, že necítiš medzi nami žiadne spojenie, stojím tu pred tebou, čo to ku*va znamená, že ma necítiš?“

Žena s ním necítila žiadne emocionálne spojenie a jeho prítomnosť. Jemu to nedávalo žiadny zmysel a vytočilo ho to. Ona vtedy cítila, že sa od seba ešte viac vzdaľujú.

Časom sa tento problém ešte viacej zhoršoval.

Možno sa ti stalo niekedy niečo podobné a mnoho žien sa sťažuje na toto, že necítia svojich mužov, pretože nie sú prítomní. Nie sú prezentní, nie sú tam duchom.

Ženy hovoria, že ten chlap je odpojený. Jednoducho nevie ako s ňou naozaj byť.

Tieto ženy to väčšinou popisovali tak, že sa cítia opustené, nevypočuté, nevidené a sú z toho frustrované. Pretože im chýba hlboká emocionálna a mentálna prítomnosť ich mužov a vôbec netušia, čo s tým majú urobiť.

Mnoho žien to už chcelo vzdať a odísť z takéhoto vzťahu a mnohé to už vzdali.

Tento článok je určený predovšetkým pre mužov, takže poďme si to vysvetliť a objasniť logickou mysľou :)

Čo je to syndróm neprítomného muža?

Prečo sú muži vlastne neprítomní, a čo to vlastne znamená byť neprítomní, o čom tieto ženy hovoria?

Existuje na to výraz po anglicky ktorí znie „Masculine checkout syndrome“, teda v preklade „Syndróm neprítomného muža“.

Nemaj strach, nie je to žiadna diagnóza alebo choroba, ja by som to pomenoval, že je to stav mysle.

V niektorých vzťahoch tam vonku, to vypadá približne takto:

Dvojica spolu trávi čas a obaja sú fyzicky prítomní, avšak muž je väčšinou emocionálne alebo mentálne vzdialený. 

Neustále ulietava mysľou niekam preč do budúcnosti alebo do minulosti, uteká v mysli do práce, do svojich problémov a nedokáže cítiť prítomný okamih.

Neprítomnosť na rande...

Muž pravidelne a s nadšením vo svojej hlave neustále rieši svoje projekty, prácu, koníčky, priateľov, závislosti, alebo je na mobile a svoju ženu takmer ignoruje.

Ak svojej žene venuje pozornosť, robí to s nezáujmom, ona to cíti, on to necíti.

Žena to veľmi rýchlo vycíti, že tam s ňou naozaj nie je. Je tam len jeho telo a ona je z toho nešťastná.

Dáva to zmysel?

Jedna žena tento stav popísala takto:

„Milujem svojho muža, mám ho rada, je to dobrý muž, ktorý vo vzťahu robí tie správne veci, avšak som hlboko nespokojná s nedostatkom jeho emocionálnej prítomnosti. Jediné čo cítim je jeho telo. Je to ako prázdna schránka. Milovanie je pre mňa neuspokojivé, pretože mám pocit, že masturbuje o moje telo a iba si chce vybiť sexuálne napätie. Som z toho nešťastná a frustrovaná.“

Kde sa začína syndróm neprítomného muža?

Možno teraz vzniká taká otázka, že ako to vôbec vzniká?

Ja to vnímam tak, že spôsob akým sme boli ako chlapci vychovávaní, teda takmer celý život nás rodičia, vychovávateľky, učitelia, učiteľky, viedli k tomu, aby sme popierali svoje emócie.

Popreli sme to, čo pravdivo cítime. Hovorili nám, aby sme popreli to, čo nám naše telo hovorí.

Popreli sme svoje skutočné pocity a označili ich za nesprávne a tak sme uprednostnili logickú myseľ, alebo to čo hovoria ostatní.

Možno si pamätáš z detstva situácie, kedy ti niekto hovoril takéto vety:

  • „Nerev!“
  • „Neplač o nič nejde!“
  • „Chlapci neplačú.“
  • „Nebuď bábovka!“
  • „Nebuď ako žena!“
  • „Bez bolesti nič nezískaš.“ - „No pain, no gain,“

a takto postupne, takýmito vetami sa programuje do nášho tela, že cítiť a pravdivo prejavovať svoje emócie sa pre mužov nepatrí. Vytvoril sa v nás hlboko zakorenený „program“, že sa to nesmie, že cítiť je niečo zlé. Takáto výchova do nás programuje vinu a hanbu za to, že sme pravdivý.

Schopnosti cítiť a vyjadrovať svoje pocity u mužov súvisí s tým, akým spôsobom ich vychovávala vlastná matka.

Je to veľmi intímna oblasť a píšem o tom aj v mojej knihe Ako ju pochopiť. Jedná sa o takzvanú citovú intimitu.

Je to druh intimity, ktorý je vo vzťahu nesmierne dôležitý. Skutočná intimita v partnerskom vzťahu začína vtedy, keď dokážeme zhodiť masky a otvoriť témy ktoré sú pre nás citlivé a zraniteľné. 

Obzvlášť pre ženy je to dôležité. Ženy potrebujú svoje emócie a city vyjadrovať. Ženy rady hovoria o tom čo cítia. Na druhej strane pre mužov je to spravidla ťažšie.

Je to spôsobené aj tým, že muži majú inak usporiadané nervové vlákna medzi emočným a rečovým centrom v mozgu.

Výzva pre mužov je dokázať byť pevný a zároveň citlivý. Muži sa potrebujú učiť hovoriť o tom čo sa deje v ich vnútri. Dokážu sa to naučiť, len sa v tom potrebujú trénovať a určitú dobu trvá, kým sa muži dokážu naplno otvoriť a otvorene komunikovať. Niekedy s tým majú problém aj ženy.

Väčšina mužov, ktorí majú problém v tejto oblasti, má negatívnu skúsenosť z minulosti. Väčšinou za to môžu ich vlastné matky alebo iné ženy pôsobiace na ich výchovu.

Napríklad, ak malý chlapec úplne prirodzene naplno otvorí svoje srdiečko mame, zdôverí sa jej s bolesťou, vtedy veľmi záleží na tom, ako túto informáciu dokáže matka spracovať.

Ak má chlapček smolu a má matku citovo nevyzretú, neschopnú empatie, ktorá nechápe, čo malý chlapček prežíva a reaguje neprimerane, v malom chlapcovi to zanechá hlboké stopy.

Napríklad mama hysterička či dramatička môže urobiť z jeho problému drámu. Zhodiť ho, vysmiať ho a označiť to, čo autenticky prežíva, za nepodstatné či trápne. Vtedy sa jeho srdiečko zatvára a nabudúce sa už chlapec citovo neotvorí.

Čo sa môže ešte horšie stať? Mamička ho vypočuje, ale o týždeň alebo o polroka mu to omláti o hlavu. Tento chlapček podvedome nadobúda presvedčenie, že citovo sa otvoriť pred ženou
je nebezpečné. Matka = všetky ženy.

Toto presvedčenie sa hlboko zakorení do jeho podvedomia. Potom si to odskáče, samozrejme, jeho partnerka. Vtedy musí vyvinúť veľké úsilie na to, aby sa muž cítil bezpečne, keď sa rozhodne hovoriť o svojich pocitoch a emóciách.

Ide o to, že on môže vyzerať ako slon v porceláne. Muži môžu trénovať, ako prejavovať svoje pocity a emócie s inými mužmi a tieto vzťahy sú pre mužov nesmierne dôležité. Chce to odvahu prekonať svoj strach a začať komunikovať otvorene, bez falošných masiek a pretvárky.

Obávam sa že jedným z najväčších strachov dnešného moderného muža je priznať slabosť, alebo priznať si to, že niečo nezvláda. Najväčší strach môžu mať práve muži z vlastnej zraniteľnosti, alebo z bezradnosti a priznania si toho, že sám to nezvládam a potrebujem pomoc. V dnešnom svete sa  zraniteľnosť spája so slabosťou a žiadny chlap nechce vyzerať ako slaboch!

Vyrastáme vo svete kde pravdivé emócie nie sú prijímané. Vo svete kde emócie sú príťažou a nenosí sa to, keď pravdivo nastavíme svoje hranice, prejavíme zdravú agresivitu, alebo dokonca zvýšime hlas.

Cesta z toho von je ísť do vlastnej zraniteľnosti

Prekonať strach a nebáť sa hovoriť o veciach, ktoré nie sú pre mňa príjemné a zraňujú ma. Veci ktoré ma bolia a možno mám strach, že ma žena neprijme, ak o tom budem hovoriť. Ak tam je tento strach, presne vtedy treba do týchto tém ísť a pravdivo, autenticky o tom hovoriť.

Nazýva sa to aj radikálna úprimnosť. Nie všetci zvládnu túto úroveň rozhovoru a nie len muži, ale často aj ženy majú problém vo vzťahu takto otvorene jednať. 

Muž musí pravidelne prekonávať strach z toho, že svoju ženu nahnevá, a nevyhovie jej. Strach, že ho žena odmietne, keď nebude dobrý chlapček. Žena potrebuje, aby bol muž hlavne pravdivý, nepotrebuje muža, ktorý nosí masky a bude ju neustále poslúchať ako dobrý chlapček..

Možno si mnoho chlapov položí takú otázku: „Prečo je moja žena so mnou nespokojná? Prečo je náš vzťah v takomto stave? Veď všetci máme čo jesť, máme strechu nad hlavou, nikto nekrváca, ja som tu a ona mi hovorí nejaké bláboly, že ma necíti a necíti so mnou spojenie?“

Keď muž nevie vyriešiť emócie svojej ženy, tak od nej utečie. Utečie k problémom, ktoré vyriešiť môže. Pretože žena sa nedá vyriešiť. Ak nedokáže vyriešiť emócie ženy, tak uteká do práce, ku svojim koníčkom, začne športovať, pozerá telku, alebo číta noviny.

Väčšinou urobí vždy všetko, aby sa vzdialil preč od frustrovanej ženy. To spôsobuje začarovaný kruh, v ktorom vzniká medzi partnermi priepasť.

Muž uteká od frustrovanej ženy a ona sa cíti nevypočutá, nevidená a nepochopená. Muž útekom od problému dosiahne mentálnu úľavu. Tým sa veľmi odcudzí svojej žene.

Takto tiež vzniká syndróm neprítomného muža, muž prestáva byť prítomný, aj keď je s ňou v jednej miestnosti. Povedzme si na rovinu. Pre mužov je nepríjemné byť v prítomnosti frustrovanej ženy.

Zároveň je tu druhá rovina, ktorá sa týka žien. Žena sama môže prevziať zodpovednosť za to ako sa cíti a neostať zacyklená vo svojich emóciách a frustrovanosti. Zrelá žena dokáže svoje emócie precítiť, ale neostáva v nich zacyklená.

Pre mužov je dôležité mať svoju jaskyňu - priestor, kde môže byť sám, kde môže v tichosti riešiť svoje problémy a načerpať tam svoje sily. Pre každého je to niečo iné, pre niekoho je to ísť na ryby, pre niekoho je to prečítať si noviny, alebo ísť len na prechádzku do lesa.

Je dôležité takto si dopriať pravidelne čas na seba, aj keď je to 20 minút za deň, ale čo je ešte dôležitejšie, je vrátiť sa z tejto jaskyne v ktorej som načerpal silu a postaviť sa čelom problémom, ktoré mám so svojou ženou.

Ako sa vrátiť späť do prítomnosti, ako sa stať znova prítomným mužom?

Na začiatok stačí iba to, aby si začal dýchať. V situáciách, ktoré nezvládaš, alebo utekáš z nich. To je celé.

Byť tu a teraz. Iba vnímať svoj dych. Taktiež môžeš vyskúšať zmeniť svoju pozíciu. Urob pár krokov a prejdi na iné miesto.

Keď sa nabudúce stretneš s nahnevanou ženou a netušíš, čo máš urobiť. Napríklad ti nikto nikdy neukázal, ako máš možno reagovať v emočne napätých situáciách.

Skús to inak.

Väčšina mužov vtedy zareaguje útokom, útekom, alebo zamrznutím, ale ani jeden spôsob z týchto, z dlhodobého hľadiska neprospieva vzťahu.

Keď zamrzneš a takto väčšina mužov reaguje, keď je žena emočná, tak nevieš čo máš povedať, nevieš ako reagovať na takúto ženu a väčšinou sa deje na úrovni tela to, že prestávaš dýchať.

To isté sa udeje keď skočíš do studenej vody, prestávaš dýchať. Telo stuhne a vtedy nemáš šancu ustáť emočnú ženu.

Jeden funkčný recept, ktorý používam ja, je začať zhlboka dýchať, otvoriť svoj hrudník a nadýchnuť sa plne do svojho srdca. Len dýchaj, vnímaj svoju ženu, pozoruj ju a snaž sa cítiť to, čo cíti ona.

Cíť to, čo je v skutočnosti za tým, že je nahnevaná a frustrovaná?

Nemusíš hneď reagovať, ostaň chvíľu v tichosti a zastav sa.

Možno ti myseľ začne premietať nejaké obrazy o tom ako by si mal reagovať, že by si sa mal obraňovať, alebo zaútočiť, kričať na ňu.

Neurob to.

Premietni si vo svojej mysli, ako by si reagoval bežne, ale neurob to. 

Toto odporúčam používať v konfliktoch, ak nevieš ako máš reagovať, tak sa len zastav a dýchaj, to je celé.

Potom, keď sa trochu upokojíš, môžeš sa opýtať sám seba jednu jednoduchú otázku:

„Čo by urobila láska?“

Polož si v duchu túto otázku, pred tým, ako čokoľvek povieš, len vďaka tejto otázke ti príde mnoho odpovedí.

Možno, keď sa ťa bude pýtať človek s ktorým prídeš do konfliktu: „Čo sa deje? Prečo si ticho?“

Jednoducho odpovedz: "Potrebujem svoj priestor, potrebujem sa nadýchnuť." 

Takto jednoducho to funguje.

Keď stojím oproti nahnevanej žene, ona môže vypadať ako nejaká bomba, ktorá ide každú chvíľu explodovať, ale nie je to tak.

Ženu vtedy trápi bolesť, ty jej chýbaš a ona vyžaduje po tebe, aby si sa vrátil do prítomnosti, do svojho tela, do svojho srdca.

Viem že vtedy chce tvoju prítomnosť, chce možno tvoj dotyk, chce ťa cítiť.

Keď sme boli malí chlapci, tak sme mali schopnosť plakať, hnevať sa, smiať sa, byť spontánni, blázniví a robili sme čokoľvek spontánne, bolo to pre nás jednoduché a prirodzené.

Nemali sme strach objať nášho otca, alebo pritúliť sa k mame, robili sme to bez strachu, bez nejakého pocitu viny, alebo hanby.

Bohužiaľ na ceste životom, sme sa naučili potláčať svoje pravdivé emócie a neveriť im, alebo sme sa dokonca báli týmto emóciám veriť.

Teraz nenavrhujem, aby sme sa vrátili do toho detského vyjadrovania emócii, to vôbec nie.

Hovorím o tom, aby sme vytvárali so svojimi najbližšími momenty plnej prítomnosti. Polhodina plnej a hlbokej prítomnosti je viac ako 4 hodiny nepozornosti, keď tam sme iba telom.

Vnímam to tak, že nastal čas, aby sme sa naučili viacej cítiť svoje telo a svoje srdce a to, čo pravdivo cítime. Začať sa učiť znova cítiť.

Logická myseľ nám môže v našich životoch veľmi pomáhať, avšak môže nám aj veľmi ublížiť ak sa stane jediným a dominantným spôsobom akým dokážeme fungovať v živote.

Emócie nám ukazujú určitý smer a vedenie, keď zlyhá intelekt. Emócie nám môžu osvetliť, čo funguje skvele v danom momente, zatiaľ čo, tie bolestivé emócie naznačujú, že niečo zjavne nefunguje, bez ohľadu na to, čo hovorí intelekt.

Srdečne nahnevaná žena nám ukazuje cestu domov. Pravdivá a uvedomelá žena prejavuje svoje emócie z lásky. Žena ide do konfrontácie s mužom preto, aby sa s ním zblížila. To je ženský spôsob zbližovania sa. Pre mužov takéto správanie znamená čistú a zámernú provokáciu.

Žena ťa pozýva, aby si sa navrátil do svojho autentického ja. Aby si integroval svoju intelektuálnu inteligenciu spoločne s múdrosťou emócií. Hnev tvojej ženy je pozvánka, aby si sa navrátil do svojho srdca, ak prijmeš ženu taká aká je a nebudeš sa ju snažiť zmeniť, alebo vyriešiť jej "emočné problémy" , môže sa stať, že o malú chvíľu sa zmení ako počasie. A po búrke vyjde slnko.

Keď sa tvoja žena odrazu rozžiari, pretože ťa cíti, tak ako ťa dlho necítila, budeš vedieť, že je to dobrý začiatok.

Ak ťa táto téma zaujala a chcel by si ísť viac do hĺbky.

Ak sa chceš naučiť ako porozumieť ženám na úplne inej úrovni a dať im vo vzťahu to, čo naozaj chcú a potrebujú…

Ak chceš, aby ťa cítila, aby ťa milovala a bola ti verná…

Ak sa chceš stať ešte lepším milencom...

Ak chceš posunúť váš vzťah a intimitu na novú úroveň lásky…

Ak chceš cítiť vášeň, lásku a divokosť aj po 20 rokoch vzťahu…

tak choď na túto stránku a získaj knižný bestseller Ako ju pochopiť a presvedč sa, že tieto princípy fungujú, spolu s viac ako 2500 ľuďmi, ktorí ich zaviedli do praxe a zažívajú tak vo svojich vzťahoch viac lásky a intimity.

Získaj svoju knihu teraz v mimoriadnej akcii s poštovným zdarma. POZOR táto ponuka je limitovaná. Choď teraz na túto adresu teraz a napíš mi kam ti mám knihu poslať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zmeny v Smere: Kaliňáka by mohol nahradiť Kaliňák

V sobotu o podpredsedoch rozhodne pracovný snem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Rozpadne sa jedna z najlepších fakúlt na Slovensku?

Prečo je vzbura na jednej z najlepších slovenských fakúlt.

Stĺpček Jakuba Fila

Fico sa obklopuje trollmi, lebo si chce v politike už len tak trollovať

Na poslednú misiu chýba vízia.


Už ste čítali?