Význam mužských skupín a priateľstva

Autor: Stanislav Ličko | 14.3.2019 o 8:56 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  453x

Dnes chcem otvoriť tému bratstva, mužských skupín, hlbokých mužských priateľstiev. A čo si pod tým predstavujeme? K tejto téme ma inšpiroval jeden nádherný film pod názvom „Hrdinové ohně“.

Je to podľa mňa jeden z najlepších filmov, v ktorom sa ukazuje sila mužského priateľstva. Tento film ma veľmi emočne zasiahol a priznám sa, že mi neraz pri sledovaní vybehli slzy.

Dávno som nevidel film, ktorý sa tak dotkol môjho srdca. A verím tomu, že mnoho mužov pri sledovaní tohto filmu prežíva niečo veľmi hlboké, pretože sa to dotýka našej vnútornej podstaty a s hrdinami príbehu sa vieme stotožniť cez ich príbehy.

V krátkosti – film je natočený podľa skutočnej udalosti o elitnej jednotke hasičov v Amerike, ktorí bojujú proti lesným požiarom.

Prečo ale spomínam tento film s tematikou bratstva? Lebo hlboké priateľstvo alebo členstvo v nejakej mužskej skupine je zásadná a dôležitá vec pre každého muža.

Vo filme je tiež ukázané, aké je pre mužov dôležité ich poslanie alebo akýsi vyšší zmysel života.

Taktiež ako je jednoduché pre nich nechať sa pohltiť prácou a odsunúť rodinu. Zároveň je tam ukázaný aj vnútorný boj s tým, že chcem byť so svojou rodinou, ale je pre mňa dôležité moje poslanie.

Film ukazuje aj to, ako je pre muža dôležité byť členom nejakej komunity, bratstva, mužského kolektívu a aký to má význam hlavne v dnešnej dobe. Sú tam vypichnuté aj rôzne kvality, ktoré sú mužom blízke, ako je súťaživosť, ochrana – boj so zlom – ohňom, životné poslanie, prispievanie pre vyššie dobro, hrdinstvo a mnohé ďalšie.

Film zasiahne určite všetkých, ktorí raz chceli byť hasičmi a krásne je tam zobrazený aj vnútorný boj nejedného muža, ktorý zápasí s tým, ako to spraviť tak, aby strávil dostatok času s rodinou a zároveň robil niečo, čo ho baví.

Nebudem ďalej prezrádzať dej – určite si tento film pozri.

Dnes nemá každý muž to šťastie, aby bol členom pravdivej autentickej komunity zrelých mužov. Stále mám dojem, že mnoho mužov zápasí s akýmsi podvedomým strachom, otvoriť sa pred inými mužmi a nadviazať s nimi hlboké priateľstvo. Niekedy som z toho až frustrovaný, ako sa boja muži otvoriť svoje vnútro.

Často som svedkom toho, ako pre niektorých mužov je úplne nemožné sa takto otvoriť. Existuje spôsob – a je to alkohol alebo iné drogy – čo je ale podľa mňa veľmi smutné.

A, bohužiaľ, niekedy je to sprevádzané hláškami: nebuď ako bábovka, nebuď mäkký, nerev, chlapi neplačú atď.

Mať pravdivých mužských kamarátov je nesmierne dôležité a príjemné. Pomáhate si navzájom a máte pocit, že k niekomu patríte. Dokonca výskumy ukazujú, že muži, ktorí majú úprimné priateľstvá, majú lepšie zdravie a žijú dlhšie. Ich manželstvá sú šťastnejšie. Mužskí priatelia znižujú závislosť na manželke alebo partnerke, ktorá si nemusí potom dať rady s každou emocionálnou potrebou svojho muža. Napríklad, keď muž zažíva nejaké ťažké obdobie, tak na žene nespočíva také ťažké bremeno. Taktiež keď má problémy s partnerkou, tak priatelia mu poradia, zabránia mu v unáhlenom konaní a pomôžu mu nájsť zmysluplnú cestu ďalej.

Muži spolu dokážu riešiť problémy tam, kde manželky a iné ženy pravdepodobne nemôžu pomôcť. Iní muži vedia, ako sa cítiš. Muži často mávajú podobné problémy. Napríklad tie, ktoré plynú z povinnosti zaistiť rodinu. Len od iných mužov sa môžeš učiť, ako sa stať mužom.

Každý potrebujeme priateľov a kamarátov. Obzvlášť v dnešnej dobe sociálnych sietí. Keď síce ľudia majú tisíce priateľov, ale skutočných by sa dalo narátať asi na 2 rukách. Niekedy na jednej. Obzvlášť mladí muži, ktorí prechádzajú pubertou a prirodzenými životnými zvratmi. Mužskí priatelia si jednoducho rozumejú lepšie. Sú ako bratia. Vďaka tomu sa necítime na tomto svete sami.

Keď chlapci musia dokazovať, že sú mužmi násilím

Myslím, že v dnešnej spoločnosti to nemáme usporiadané úplne správne. Jeden z veľkých problémov vidím v tom, ako sú usporiadané kolektívy detí v školách a škôlkach. Deti sú umiestňované v skupinách zásadne len v rovnakom veku. Neviem, koho to bol výmysel, ale rozhodne sa tak ochudobňujú o to, že sa učia a inšpirujú navzájom.

Ďalším veľkým problémom je to, že žena učiteľka nedokáže odovzdať malým chlapcom niečo, čo v sebe nemá. Teda po lopate povedané, žena nedokáže z chlapca urobiť muža. Pretože to nie je jej úloha. Navyše pokiaľ je ešte otec stále v práci a nie je prítomný pri výchove syna, môže ho to poznačiť.

Malé deti sú veľmi rady v prítomnosti starších, takto sa učia omnoho rýchlejšie a je to úžasné, keď dáte dohromady kolektív rôzne starých detí. Od otca, deda, strýka a starších mužov sa malí chlapci naučia o mužskom priateľstve omnoho viac, ako len z kolektívu rovnako starých chlapcov a ktorých navyše vedie učiteľka.

Skupina rovnako starých chlapcov na prvom stupni základnej školy veľmi rýchlo zhrubne a dokonca môže podliehať násilníckym sklonom. Pretože sa jej nedostáva prirodzené vedenie od starších skúsenejších detí a dospelých.

Rovnako stará skupina neovláda dostatočné mechanizmy posilňujúce súdržnosť. A namiesto toho sa ľahko začne riadiť zákonom džungle. Skupina sa chová veľmi agresívne a primitívne a jej členovia sa k sebe chovajú agresívne a vzájomne sa zastrašujú – citované z knihy „Kniha o mužství“ od Steva Biddulpha.

Presne v momente, keď o tom hovorím, tak sa mi vynárajú spomienky o tom, ako to fungovalo v našej triede na základnej škole a, samozrejme, aj v iných triedach medzi chlapcami rovnakého veku. Chýbalo tam zdravé vedenie, vzájomný rešpekt a úcta k tomu druhému. A jednoducho, keď nás mlátili učitelia, považovali sme násilie za normálne a tiež sme to opakovali. Dieťa netreba vychovávať, stačí mu ukázať, ako sa má správať.

Dobre si pamätám na šikanu, bitky, posmešky a všetky veci, ktoré pozná každý žiak základnej školy. Neviem, ako je to dnes, ale verím tomu, že mnohé sa tam nezmenilo.

Všeobecne platí, že deti, ktoré nedostávajú dosť pozornosti a lásky, začínajú o svoju pozornosť bojovať. Prípadne aj tí chlapci, ktorí boli doma alebo v škole bití, sa toto naučili ako normálne správanie a robia to isté svojim spolužiakom. Prípadne si takto dokazujú to, že sú mužmi, keď zbijú niekoho slabšieho.

Je to škodlivo naučený vzorec, že mužstvo sa dokazuje násilníckym chovaním.

>>> Pokračovanie článku o téme mužského priateľstva nájdete na tomto odkaze <<<

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Schválili 80-tisíc, čudný galavečer stál viac ako polmilión

Ako ministerstvo kultúry dokázalo minúť oveľa viac, ako mu dovolili.

Stĺpček Petra Schutza

Súd v kauze vraždy ani nemôže prísť dosť skoro

Ján Kuciak a Martina Kušnírová si zaslúžia ešte jeden symbol.


Už ste čítali?